W Polsce, ale i na świecie mamy niedoreprezentację kobiet w naukach ścisłych, technicznych, matematycznych. Kobiet jest też mniej, jeśli chodzi o autorstwo prestiżowych publikacji naukowych. Uprzedzenia wobec naukowczyń opisuje m.in. efekt Matyldy. Zakłada on, że rola kobiety w nauce jest często niesprawiedliwie pomniejszana lub pomijana, a ich osiągnięcia czasem przypisywane mężczyznom.

Odczarujmy razem Siłę Kobiet w Nauce! Zgłoś się do konkursu PWN i zainspiruj inne dziewczyny do nauki i kariery w obszarze budownictwa, astronomii, informatyki czy fizyki!

Proste zasady:

Studiujesz na Politechnice? Uczysz się programowania? A może stawiasz pierwsze kroki w zawodzie, w którym dominują mężczyźni?

Opowiedz nam o tym! Jak wygląda Dzień z życia inżynierki?

Pokaż nam to w wybranej formie: wiersz, piosenka, filmik, zdjęcie lub kolaż zdjęć.

Atrakcyjne nagrody!

1

I miejsce: tablet

 

2

II miejsce: czytnik e-book

 

3

III miejsce: słuchawki

4

Wyróżnienia książkowe

DODATKOWY BONUS

Zgłaszając się na konkurs, dokonujesz również zapisu na webinarium, podczas którego zostaną ogłoszone wyniki. Zapraszamy!

Jak się nie poddać w "męskim" świecie i zostać inżynierką, naukowczynią, astronomką?

21.11.2024r. o godzinie 19:00

O sytuacji kobiet w nauce rozmawiają: Beata Kenig, dr hab. Inż. Katarzyna Siuzdak, dr. Inż. Natalia Schmidt-Polończyk

POZNAJ NASZE JURY

Beata Kenig to założycielka i prezeska Fundacji Wega, której celem jest popularyzacja nauki oraz wiedzy o ludziach nauki. Jest także autorką trzech książek: O kosmosie słów kilka, czyli o znanych i mniej znanych astronomach i astronomkach; Fizyka dla laika, czyli o paniach i panach, którzy objaśniali naturę; A teraz będzie co nieco o naszych w nauce. Na YouTube Beata prowadzi kanał Komunikator naukowy, na którym publikuje rozmowy z wybitnymi naukowcami, zaś na stronie www.fundacjawega.pl pisze blog o ludziach nauki, przybliżając laikom istotę i znaczenie przełomowych odkryć naukowych oraz fascynujących zjawisk przyrody.

Dr hab. inż. Katarzyna Siuzdak, profesor Instytutu Maszyn Przepływowych PAN w Gdańsku gdzie kieruje Pracownią Materiałów Funkcjonalnych. Zajmuje się wytwarzaniem materiałów elektrodowych przeznaczonych m.in. do urządzeń do konwersji energii oraz sensorów. Studiowała Biotechnologię i Fizykę Techniczną na Politechnice Gdańskiej, tam też obroniła z wyróżnieniem doktorat, a w 2017 roku nadano habilitację. Jest laureatką wielu nagród, m.in. stypendium START Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, Stypendium MNiSW dla wybitnych Młodych Naukowców i nagrody prof. Waltera Nernsta za największe osiągniecie techniczne w 2023 roku związane z procesami elektrochemicznymi. Kieruje wieloma projektami krajowym i międzynarodowymi. Oprócz działalności naukowej zajmuje się popularyzacją nauki w social mediach na profilu @science_mission, za co została wyróżniona w kategorii Media w konkursie Popularyzator Nauki w 2023 oraz nagrodą POP-Science Śląskiego Festiwalu Nauki w kategorii strona internetowa lub blog.

Dr inż. Natalia Schmidt-Polończyk – naukowczyni na liście 100 Kobiet Roku 2023 ForbesWomen, mówczyni TEDx, adiunktka na Akademii Górniczo-Hutniczej, zafascynowana tunelami drogowymi, w których bada ewakuację i bezpieczeństwo. Jako tutorka akademicka, trenerka interpersonalna pomaga studentom w rozwoju osobistym. Działa również jako mentorka kobiet. W 2023 została nagrodzona tytułem Dydaktyka z Pasją AGH i Tutorskiej Inspiracji Roku. Jej działalność popularyzatorska została doceniona w konkursie Popularyzator Nauki, w którym została finalistką w kategorii naukowiec. Natalia jest rzeczniczką nauki, prowadzi podcast Bunkier Nauki i Kobiecy Kwadrans Naukowy. Na Instagramie działa jako @doktorkatutorka. Niedawno założyła swoją Fundację „Odważne w Nauce”, której flagowym projektem jest inicjatywa: Naukowczynie w szkole.

PATRONAT MEDIALNY

Nasze serwisy

Psychologia PWN

Nursing PZWL

E-book PZWL

IBUK Libra

Księgarnia Internetowa PWN

IBUK

Języki Obce

Odwiedź nasze Social Media

Skontaktuj się z nami

Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. | ul. G. Daimlera 2 | 02-460 Warszawa

Copyright ©️ 2024 PWN. Wszelkie prawa zastrzeżone

Polityka prywatności