SUPERPREMIERA

historia ludzkiego serca

Fascynująca wędrówka po świecie medycyny i sztuki

Autor: Vincent M. Figueredo
FASCYNUJĄCA OPOWIEŚĆ O NAJWAŻNIEJSZYM ORGANIE W NASZYM CIELE

Na przestrzeni wieków serce uznawano za siedzibę ludzkich uczuć. Mieściło w sobie duszę, pamięć, emocje, myśli oraz inteligencję. To właśnie serce, a nie mózg, stanowiło najważniejszy organ w ciele człowieka. W kolejnych stuleciach teorię tę zanegowano, a serce zostało sprowadzone do pompy tłoczącej krew.

Ale czy rzeczywiście tak jest?

Vincent M. Figueredo, wybitny kardiolog i naukowiec, bazując na swoim wieloletnim doświadczeniu oraz wiedzy z zakresu medycyny, historii, filozofii, religii i sztuki, śledzi ewolucję postrzegania serca od zarania ludzkiej cywilizacji do współczesności. Opisuje, jak zmieniały się przekonania na temat funkcji serca, co nasi przodkowie myśleli o tym niezwykłym organie i jakie znaczenie przypisywano mu w różnych kulturach.

Historia ludzkiego serca to wyjątkowe połączenie medycyny oraz sztuki. Porywająca historia sporówi dociekań, wielkich odkryć, wybitnych myślicieli i naukowców. A także niezwykle wnikliwe wejrzenie w dzieje ludzkości.

Vincent M. Figueredo – kardiolog, naukowiec i wykładowca akademicki, laureat wielu nagród dydaktycznych oraz autor ponad 200 artykułów naukowych opublikowanych w literaturze medycznej. Jego zainteresowania badawcze obejmują, między innymi, reakcje serca na urazy, alkohol i stres.

SPRAWDŹ SPIS TREŚCI
Co otrzymasz po wypełnieniu formularza?
Kod rabatowy, który będziesz mógł wykorzystać na zakup książki w księgarni internetowej PWN
Darmowy fragment publikacji wybrany przez redakcję
Portret św. Augustyna z Hippony przyjmującego Najświętsze Serce Jezusa, Philippe de Champaigne, XVII wiek
Źródło: Los Angeles County Museum of Art / Wikimedia Commons / Domena publiczna
1.2 British Museum Wikimedia Commons Public Domain.
Ważenie serca z Księgi umarłych. Po lewej Ani i jego żona Tutu wchodzą na zgromadzenie bogów. Na środku Anubis waży serce Aniego, porównując jego ciężar z piórem Maat, obserwowany przez boginie Renenutet i Meschenet, boga Szaia i duszę samego Aniego. Po prawej stronie na werdykt czeka potwór Ammit, który pożre duszę, jeśli Ani okaże się niegodny, a bóg Thot przygotowuje się do zapisania osądu. Po drugiej stronie stoją bogowie pełniący rolę sędziów: Hu i Sia, Hathor, Horus, Izyda i Neftyda, Nut, Geb, Tefnut, Szu, Atum i Ra-Horachte
Źródło: British Museum / Wikimedia Commons / Domena publiczna
13.12 Wikimedia Commons Public Domain.
Banksy, Dziewczynka z balonikiem, Dominic Robinson z Bristolu, Wielka Brytania
Źródło: Wikimedia Commons / Domena publiczna
13.4 Louvre Museum Wikimedia Commons Public Domain.
Ofiarowanie serca, gobelin autorstwa nieznanego flamandzkiego tkacza
Źródło: Muzeum Luwru / Wikimedia Commons / Domena publiczna
11.2 Wellcome Collection. Public Domain Mark
Dwie postacie z odsłoniętą jamą klatki piersiowej, jedna rozcinająca drugą (rys. I–II), wraz z ilustracjami serca (rys. III–XI) i płuc (rys. XII–XIII). Rycina z 1568 roku
Źródło: Wellcome Collection. Znak domeny publicznej
RECENZJE KSIĄŻKI

Autor pomaga nam spojrzeć na serce jako symbol kulturowy, cud biologiczny i główny motyw w historii ludzkości. Historia ludzkiego serca to fascynująca i ważna lektura.

Prowokacyjna i wszechstronna, skłania do przemyśleń.

Wypełnij formularz i pobierz bezpłatny fragment

Formularz centralny ebook PWN

Imię i nazwisko

E-mail

Kim jesteś?

Jaka dziedzina Cię interesuje?

*Pola wymagane

Zobacz więcej

Tak, chciałbym otrzymywać od Grupy PWN informacje handlowe e-mailem i na stronach WWW, dotyczące wybranych produktów i usług oferowanych przez podmioty należące do Grupy PWN. Podmioty wchodzące w skład Grupy PWN, tj.: Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. oraz ePWN Sp. z o.o., obie spółki z siedzibą w Warszawie, przy ul. Gottlieba Daimlera 2 są w tym przypadku współadministratorami danych. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności

Copyright ©️ 2024 PWN. Wszelkie prawa zastrzeżone