BEZPŁATNY E-BOOK
Poradnik profesjonalisty WYDANIE DRUGIE
Książka jest podzielona na dwie części, tj. podstawy teoretyczne (część I) oraz jej zastosowania (część II). Część pierwsza zawiera podział metod chromatograficznych, podstawowe parametry opisujące procesy chromatograficzne oraz historię i rozwój chromatografii jonowej. Ponadto opisane zostały w niej: fazy stacjonarne, eluenty, metody supresji oraz metody detekcji. W części drugiej zostały zamieszczone przykłady zastosowań chromatografii jonowej w badaniach wód, ścieków oraz próbek żywności, klinicznych, farmaceutycznych, przemysłowych i innych. Opisane są metody przygotowania próbek do analizy w zależności od matrycy próbek, a także normy polskie i międzynarodowe poświęcone tej metodzie referencyjnej. Zaktualizowana została także cytowana literatura i nomenklatura.
Celem nowego wydania jest przede wszystkim aktualizacja wiedzy i uporządkowanie zawartości monografii, po to aby był to podręcznik współczesnej chromatografii jonowej.
Książka jest adresowana zarówno do osób pracujących w laboratoriach badawczo-naukowych oraz kontrolno-pomiarowych w których wykorzystuje się chromatografię jonową i techniki pokrewne, jak i do studentów, pracowników naukowych i innych osób zajmującymi się technikami separacyjnymi i analizą jonów w różnego rodzajach matryc.
Prof. dr hab. Rajmund Michalski
w roku 1987 ukończył studia chemiczne na Wydziale
Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Od tego czasu jest
pracownikiem naukowym Instytutu Podstaw Inżynierii Środowiska PAN w Zabrzu. Obszar jego zainteresowań badawczych obejmuje m.in. zastosowania metod instrumentalnych (w szczególności chromatografii jonowej) w badaniach próbek środowiskowych, żywności oraz biomedycznych. Jest autorem lub współautorem 25 książek i monografii, 52 rozdziałów
w monografiach, 67 publikacji w czasopismach międzynarodowych z IF, 52 publikacji w innych recenzowanych czasopismach naukowych oraz 128 artykułów w czasopismach popularnonaukowych.
Odbył kilka staży naukowych, w tym roczny w Japonii na Uniwersytecie Tohoku (2000/2001), w Wiesbaden (1999, 2002), oraz w Rumunii, Hiszpanii i Grecji. Od roku 2007 jest przedstawicielem PAN w European Academies Science Advisory Council, Environmental Steering Panel; członkiem Komitetu Narodowego ds. Współpracy z Naukową Radą Doradczą Akademii Europejskich (od 2010); Komitetu Chemii Analitycznej (2016-2024); dwóch Komitetów Technicznych w Polskim Komitecie Normalizacyjnym oraz Polskiego Towarzystwa Chemicznego (od 1996). Od roku 2005 organizuje i przewodniczący Komitetowi Naukowemu międzynarodowych konferencji na temat teorii i zastosowań chromatografii jonowej.
Prowadził wiele szkoleń w kraju i zagranicą w tym z zakresu: chromatografii jonowej; wysokosprawnej chromatografii cieczowej, a wymagań dokumentacji rejestracyjnej produktu leczniczego; rozszerzenia wiedzy z zakresu analityki instrumentalnej (GC, HPLC); normalizacji metodyk analitycznych w ochronie środowiska oraz akredytacji laboratoriów badawczych wg normy PN-EN ISO/IEC 17025.
Nasze serwisy
IBUK Libra
Księgarnia Internetowa PWN
IBUK
Nursing PZWL
E-book PZWL
Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. | ul. G. Daimlera 2 | 02-460 Warszawa
Copyright ©️ 2024 PWN. Wszelkie prawa zastrzeżone
Polityka prywatności