z jakimi trudnościami mierzą się początkujący terapeuci par
jak przebiega diagnoza pary międzykulturowej
poznasz rzadko opisywane w literaturze problemy diagnostyczne
Co znajdziesz w książce?
Czytelnik otrzymuje ciekawą książkę, ze względu na różnorodność poglądów, ale też postaw oddziaływań terapeutycznych. Książka poszerzy wiedzę o zróżnicowane podejście terapeutyczne, które może wykorzystać w swojej praktyce diagnostycznej i psychoterapeutycznej.
Więcej o drugim tomie:
Drugi tom Diagnozy w psychoterapii par został poświęcony specyficznym zjawiskom zachodzącym w procesie diagnozowania bliskich związków.
Autorzy, wywodzący się ze środowiska polskich psychoterapeutów, przybliżyli rzadko opisywane w literaturze problemy diagnostyczne, zjawiska i procesy, które towarzyszą tej formie pomocy psychologicznej.
Czytelnik znajdzie tu informacje na temat:
Przeciwwskazań do podjęcia psychoterapii par – Autorzy rozważają, w jakim stopniu takie zjawiska, jak przemoc w związku, uzależnienie czy motywacja do podjęcia terapii wyłącznie po stronie jednego partnera mogą uniemożliwić terapię, zakłócić jej przebieg lub obniżyć skuteczność.
Standardów diagnozowania pary – na podstawie "Wskazówek realizacji standardów ogólnych prowadzenia procesu diagnostycznego" w diagnostyce par i rodzin do psychoterapii.
Zagadnień związanych z superwizją, pracą w koterapii oraz trudnościami, z jakimi borykają się początkujący psychoterapeuci.
Mentalizacji i rzeczywistości emocjonalnej relacji – Autorzy przybliżają koncepcje, które pomagają lepiej zrozumieć dynamikę relacji oraz obecny w niej ładunek emocjonalny.
Pracy diagnostycznej z parą jednopłciową oraz międzykulturową.
Niewolontaryjnej psychoterapii pary – sytuacji, w której na psychoterapię zgłaszają się osoby poddane presji instytucjonalnej.
O autorach
Hanna Pinkowska-Zielińska
Certyfikowana psychoterapeutka Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz superwizorka Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, absolwentka Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Skończyła szkolenie z Terapii Systemowej u prof. Ireny Namysłowskiej.
Należy do Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego − Sekcja Naukowa Terapii Rodzin oraz do Polskiego Towarzystwa Psychologicznego − Sekcja Psychoterapii. Była przewodnicząca Zarządu SNTR w latach 2017–2019. Jest współorganizatorką merytorycznych wydarzeń dla środowiska psychoterapeutycznego.
Zawodowo związana była z Powiślańską Fundacją Społeczną, gdzie konsultowała pracę ognisk wychowawczych oraz pracowała z rodzinami, następnie związała się z Poradnią Rodzinną Stowarzyszenia Profesjonalistów Wspólna. Od 2004 roku kierujeZespołem Ośrodka Terapeutyczno-Szkoleniowego „Kontrakt”.
Prowadzi psychoterapię par, rodzin oraz indywidualną. Zajmuje się również prowadzeniem superwizji indywidualnej i grupowej oraz seminariów. Jest koordynatorką szkolenia „ABC Pracy Terapeutycznej z Parami”.
Bartosz Zalewski
Doktor nauk społecznych, certyfikowany psychoterapeuta par Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Wieloletni pracownik Katedry Diagnozy Uniwersytetu SWPS, obecnie współpracownik USWPS, członek zespołów badających procesy diagnozowania klinicznego w kontekście psychoterapii. Wykładowca i autor artykułów naukowych z zakresu diagnozowania oraz terapii rodzin.
Członek założyciel Ogólnopolskiej Sekcji Diagnozy Psychologicznej Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, współtwórca ogólnopolskich „Standardów prowadzenia procesu diagnozy psychologicznej” oraz „Wytycznych realizacji standardów ogólnych w obszarze diagnozowania par i rodzin w psychoterapii”.
Pracuje w Zespole Terapii Rodzin Ośrodka Terapeutyczno-Szkoleniowego „Kontrakt” w Warszawie, kierowanego przez Hannę Pinkowską-Zielińską. Ukończył szkolenie w Zakładzie Terapii Rodzin Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prowadzi terapię par w nurcie systemowo-psychodynamicznym, pracuje w koterapii.