Przeczytaj o bezprecedensowym śledztwie w sprawie otrucia polonem-210 Aleksandra Litwinienki. Najbardziej radioaktywnych miejscach na Ziemi.
O wykorzystywaniu promieniowania rentgenowskiego w doborze idealnego obuwia lub dodawaniu radioaktywnych pierwiastków do kosmetyków.
Pobierz przedpremierowy fragment książki Alana Perkinsa i odbierz kod rabatowy na publikację
Poszczególne rozdziały Radioaktywnych zawierają przegląd zarówno umyślnych czynów przestępczych związanych z radioaktywnością, jak i nieszczęśliwych wypadków oraz nieumyślnych ekspozycji na promieniowanie. Radioaktywni. Znane i mniej znane przypadki napromieniowania koncentruje się na ludzkich historiach, prawdziwych wydarzeniach oraz biologicznym wpływie radioaktywności.
Jeśli nie wiedziałeś o tym, że:
Jedna łyżeczka siarczanu talu wystarczyłaby do zabicia 34 osób
W XVIII i XIX w. rtęci używano do produkcji filcu, materiału powszechnie stosowanego do wyrobu kapeluszy
Rzymianie 2000 lat temu używali ołowiu do produkcji rur wodociągowych
Przez lata ołów dodawano do farb, aby przyspieszyć ich schnięcie i zwiększyć trwałość. W UE sprzedaży farb
z ołowiem zakazano dopiero w 2003 r.
Koniecznie sięgnij po książkę Radioaktywni
To przystępne wprowadzenie zarówno do podstaw naukowych, jak i prezentacja kluczowych osób zaangażowanych w odkrywanie i stosowanie promieniowania i radioaktywności: od wczesnego niewłaściwego użycia promieni rentgenowskich i leczenia radem, przez nieszczęścia Projektu Manhattan i katastrofę w Czarnobylu, po głośne i celowe zatrucie Aleksandra Litwinienki w Londynie polonem-210, co wzbudziło zainteresowanie mediów na całym świecie.
Jest profesorem fizyki medycznej w naukach radiologicznych w School of Medicine na Uniwersytecie Nottingham, wcześniej zajmował stanowisko profesora klinicznego fizyki medycznej w School of Medicine oraz honorowego konsultanta Clinical Scientist w Nottingham University Hospitals NHS Trust, gdzie był kierownikiem działu wsparcia klinicznego ds. badań i innowacji. Posiada ponad 35-letnie doświadczenie w medycynie nuklearnej i fizyce medycznej.
Jego wkład w naukę kliniczną i wspólne badania zaowocował autorstwem ponad 200 recenzowanych publikacji i 6 opublikowanych podręczników.
Profesor Perkins jest byłym prezesem Brytyjskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej i byłym prezesem Międzynarodowej Grupy Badawczej ds. Immunoscyntygrafii i Terapii, byłym wiceprezesem Instytutu Fizyki i Inżynierii Medycyny, a obecnie gubernatorem i przewodniczącym Rady ds. Strategii Badań Celiakia Wielka Brytania.
Był redaktorem brytyjskiego czasopisma Nuclear Medicine Communications i przez ponad 9 lat reprezentował Wielką Brytanię w The High-Level Group for the Security of Medical Radioisotope Supplies w OECD w Paryżu.
Konsultował się z wieloma organizacjami komercyjnymi i występował jako biegły sądowy w sprawach farmaceutycznych w USA.
Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. | ul. G. Daimlera 2 | 02-460 Warszawa
Twoje dane są chronione przez naszą Politykę Prywatności