PREMIERA

Superwizja psychoterapii

Podejście grupowo-analityczne

Redakcja naukowa: Joanna Skowrońska | Wiesława Łodej-Sobańska
PREMIERA

Grupa doświadczonych superwizorów z Instytutu Analizy Grupowej „Rasztów” pod kierunkiem Joanny Skowrońskiej i Wiesławy Łodej-Sobańskiej przygotowała kompendium wiedzy na temat superwizji psychoterapii w podejściu grupowo-analitycznym. W trzech częściach publikacji Czytelnik znajdzie informacje na temat:

  • Inspiracji i modeli teoretycznych: opisano tu takie zagadnienia, jak model superwizji grupowo-analitycznej opartej na swobodnie płynącej dyskusji grupowej, świadome i nieświadome wymiary superwizji, relacja pomieszczające–pomieszczane w superwizji jako doświadczenie wspierające pracę terapeutyczną z grupami i rozwój terapeuty
  • Grupy superwizyjnej w działaniu: autorzy poruszyli tu m.in. zagadnienia superwizji zespołów, superwizji on-line, zagadnień etycznych w pracy superwizora, superwizji relacji terapeutycznej w pracy z pacjentami doświadczającymi problemów natury seksualnej, psychoz, a także superwizji osób szkolących się w zakresie psychoterapii.
  • Superwizji relacji terapeutycznej w pracy z indywidualnym pacjentem: poruszono tu m. in. Kwestie sytuacji trudnych w psychoterapii, wewnętrznych grup odniesienia oraz przestrzeni potencjalnej, trzymania i pomieszczania. Krok po kroku przedstawiono przebieg procesu superwizji.

Autorzy publikacji: Ewa Bąk, Katarzyna Prot-Klinger, Rafał Styła, Jerzy Pawlik, Łukasz Dobromirski, Anna Jastrzębska, Anna Lissewska, Rafał Radzio, Izabela Sawicka, Joanna Skowrońska, Marianna Woźniak, Agnieszka Zemło, Wiesława Łodej-Sobańska

Relacja, nie jednostka

Superwizja grupowo-analityczna to superwizja relacji terapeutycznej a nie, jak często pojmuje się ten proces − superwizja pacjenta. Pacjenta odnajdujemy poprzez poznanie i zrozumienie relacji terapeutycznej, jaka powstaje pomiędzy nim a jego terapeutą i/lub grupą. W taki sposób w procesie superwizji wyłaniamy hipotezy na temat świata wewnętrznego pacjenta, relacji z jego wczesną grupą: rodziną i społecznym otoczeniem i współzależnościach w nim.

Choć przedstawimy model superwizji w podejściu grupowo-analitycznym, jest to książka dla wszystkich psychoterapeutów i superwizorów, którzy w swoje praktyce superwizyjnej chcą korzystać z superwizji grupowej i/lub poszukują metod wspomagających rozwój międzyludzkich zasobów terapeuty, takich jak empatia czy zdolność odzwierciedlania.

Co otrzymasz po zapisaniu się?

Kod rabatowy, który będziesz mógł wykorzystać na zakup książki w księgarni internetowej PWN
Darmowy fragment publikacji wybrany przez redakcję
POZNAJ REDAKTORKI NAUKOWE KSIĄŻKI:
Joanna Skowrońska

Joanna Skowrońska

Treningowy analityk grupowy i superwizor oraz członek Zespołu Szkolącego Instytutu Analizy Grupowej „Rasztów”, Certyfikowany Psychoterapeutąa Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Ukończyła szkolenie w systemowo-psychodynamicznym podejściu do pracy z organizacjami oraz szkolenie dla superwizorów: Using Group as a Medium of Superwision w Instytucie Analizy Grupowej w Londynie.

Autorka publikacji poświęconych psychoterapii grupowo-analitycznej w: Koncepcja przywiązania, od teorii do praktyki klinicznej, pod redakcją  B. Józefik  i G. Iniewicza (WUJ 2008), Psychoterapia analityczna, Formy Grupowe, pod redakcją dr. J. Pawlika (ENETEIA 2009), Psychoterapia Pogranicza, pod redakcją prof L. Grzesiuk (ENETEIA 2011) oraz w Siblings, Envy and Rivalry, Coexistence and Concern, pod red. K. Skrzypek, (Karnac 2014), Sibling Relations and the Horizontal Axis in Theory and practice, Contemporary group Analysis and organizational Consultancy, po red. S. Ashuach i A. Berman (Routledge, 2022)

Członek Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, Instytutu Analizy Grupowej „Rasztów”, Group Analytic Society International,  EGATIN i IARPP.

Wiesława Łodej-Sobańska

Psychoterapeutka psychoanalityczna indywidualna i grupowa, superwizorka Polskiego Towarzystwa Psychologicznego i Instytutu Analizy Grupowej „Rasztów”. Prowadzi wykłady, seminaria teoretyczne i kliniczne w szkoleniu psychoterapeutycznym Instytutu. Autorka publikacji poświęconych psychoterapii psychoanalitycznej indywidualnej i grupowej.

Współzałożycielka Instytutu Analizy Grupowej i Ośrodka Psychoterapii „Rasztów”, placówki terapeutycznej.

Szkolenie własne odbywała między innymi w ramach współpracy z Niemieckim Towarzystwem Psychoanalitycznym oraz Instytutem Analizy Grupowej w Heidelbergu.

Wypełnij formularz i pobierz bezpłatny fragment

Formularz centralny ebook PWN

*Pola wymagane

Zobacz więcej

Tak, chciałbym otrzymywać od Grupy PWN informacje handlowe e-mailem i na stronach WWW, dotyczące wybranych produktów i usług oferowanych przez podmioty należące do Grupy PWN. Podmioty wchodzące w skład Grupy PWN, tj.: Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. oraz ePWN Sp. z o.o., obie spółki z siedzibą w Warszawie, przy ul. Gottlieba Daimlera 2 są w tym przypadku współadministratorami danych. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności

Odwiedź nasze Social Media
Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. | ul. G. Daimlera 2 | 02-460 Warszawa
Copyright ©️ 2024 PWN. Wszelkie prawa zastrzeżone