Niezbędny podręcznik akademicki

Trzytomowe kompendium wiedzy: CHEMIA NIEORGANICZNA

Chemia nieorganiczna zapewnia liczne funkcje edukacyjne, które pomogą Ci opanować ten obszerny przedmiot. Ponadto książka została zaprojektowana tak, abyś mógł przeglądać rozdziały chronologicznie lub zagłębić się w tekst odpowiedni do etapu Twojej edukacji. Materiał zawarty w tej książce został logicznie i systematycznie podzielony na trzy odrębne tomy:

W tomie 1. Fundamenty przedstawiono podstawowe zasady chemii nieorganicznej. W tomie 2. Pierwiastki i ich związki podzielono przedstawione treści na „podstawy” i „szczegóły”, umożliwiając łatwe wyciągnięcie kluczowych zasad leżących u podstaw reakcji przed ich dogłębnym zbadaniem. W tomie 3. Poszerzanie horyzontów wprowadzono zajmujące interdyscyplinarne najnowsze badania z chemii nieorganicznej.

TOM 1 FUNDAMENTY

W ośmiu rozdziałach tej części książki przedstawiono podstawy chemii nieorganicznej.

Pierwsze cztery rozdziały dotyczą struktury atomów, wiązań w cząsteczkach i ciałach stałych oraz roli symetrii w chemii. W rozdziale 1. wprowadzamy struktury atomów w ramach teorii kwantowej i opisujemy ważne okresowe zmiany ich właściwości. W rozdziale 2. rozwijamy struktury cząsteczek na podstawie coraz bardziej zaawansowanych modeli wiązań kowalencyjnych oraz badamy, w jaki sposób energetyka reakcji stanowi podstawę zrozumienia katalizy.

W rozdziale 3. pokazujemy, w jaki sposób systematyczna analiza symetrii cząsteczek może być wykorzystana do omówienia wiązań i struktury cząsteczek oraz pomóc w interpretacji danych uzyskanych niektórymi technikami opisanymi w rozdziale 8. W rozdziale 4. opisujemy wiązania jonowe, struktury i właściwości typowych ciał stałych, rolę defektów w materiałach oraz właściwości elektronowe ciał stałych.

Kolejne dwa rozdziały skupiają się na dwóch głównych typach reakcji. W rozdziale 5. wyjaśniamy, w jaki sposób właściwości kwasowo-zasadowe są definiowane, mierzone i stosowane w szerokim obszarze chemii. W rozdziale 6. opisujemy utlenianie i redukcję oraz pokazujemy, w jaki sposób dane elektrochemiczne mogą być wykorzystywane do przewidywania i wyjaśniania wyników reakcji, w których elektrony są przenoszone między cząsteczkami. W rozdziale 7. opisujemy związki koordynacyjne pierwiastków. Omawiamy wiązania, strukturę i reakcje kompleksów oraz pokazujemy, w jaki sposób rozważania dotyczące symetrii mogą umożliwić głębsze zrozumienie tej ważnej klasy związków. Rozdział 8. dotyczy narzędzi w chemii nieorganicznej. Opisujemy wiele metod instrumentalnych, które są wykorzystywane do identyfikacji oraz określania struktury i składu związków nieorganicznych.

TOM 2 PIERWIASTKI I ICH ZWIĄZKI

W tej części książki opisano właściwości fizyczne i chemiczne pierwiastków zawartych w układzie okresowym. Ta „opisowa chemia” pierwiastków ukazuje bogaty zbiór schematów, z których wiele można zracjonalizować i wyjaśnić przez zastosowanie koncepcji omówionych w tomie 1.

W pierwszym rozdziale tej części książki, rozdziale 9., podsumowujemy trendy i prawidłowości we właściwościach pierwiastków i ich związków w kontekście układu okresowego i zasad opisanych w Części 1. Trendy opisane w tym rozdziale zostały zilustrowane w kolejnych rozdziałach. Rozdział 10. dotyczy chemii wyjątkowego pierwiastka, jakim jest wodór. W kolejnych ośmiu rozdziałach (rozdziałach 11–18) systematycznie omawiane są grupy pierwiastków bloku s i p układu okresowego. Pierwiastki należące do tych grup ukazują różnorodność, złożoność i fascynującą naturę chemii nieorganicznej.

Właściwości chemiczne pierwiastków bloku d są tak zróżnicowane i obszerne, że poświęcono im kolejne cztery rozdziały tej części. W rozdziale 19. dokonano przeglądu chemii opisowej trzech szeregów pierwiastków bloku d. W rozdziale 20. opisano, w jaki sposób struktura elektronowa wpływa na właściwości chemiczne i fizyczne kompleksów metali bloku d, a w rozdziale 21. przedstawiono ich reakcje w roztworze. Rozdział 22. dotyczy związków metaloorganicznych bloku d o znaczeniu przemysłowym. Nasza podróż po układzie okresowym dobiega końca w rozdziale 23., w którym opisano ważne i niezwykłe właściwości pierwiastków bloku f.

Wszystkie rozdziały zawierają Ramki, które rzucają światło na ekscytującą, współczesną chemię i zastosowania pierwiastków z omawianej grupy.

TOM 3 POSZERZANIE HORYZONTÓW: POSTĘPY I ZASTOSOWANIA

Chemia nieorganiczna szybko rozwija się na swoich granicach, zwłaszcza tam, gdzie badania mają wpływ na inne dyscypliny, takie jak nauki przyrodnicze, fizyka materii skondensowanej, materiałoznawstwo i chemia środowiska. Te szybko rozwijające się dziedziny reprezentują również wiele obszarów chemii nieorganicznej, w których nowe rodzaje związków są wykorzystywane w katalizie, elektronice i farmaceutyce. Celem tej części książki jest zademonstrowanie dynamicznego charakteru współczesnej chemii nieorganicznej przez wykorzystanie materiału wprowadzającego i opisowego z tomów 1. i 2.

Rozdziały te rozpoczynają się od omówienia w rozdziale 24. chemii materiałów, koncentrując się na związkach w stanie stałym, ich syntezie, strukturze oraz właściwościach elektronowych, magnetycznych i optycznych. Ważne zastosowania tych materiałów stałych obejmują optoelektronikę, wytwarzanie i magazynowanie energii odnawialnej oraz katalizę heterogeniczną z wykorzystaniem materiałów porowatych. Uwzględniono tu również chemię nanomateriałów – obszar, który rozwinął się ogromnie w ciągu ostatniej dekady.

W rozdziale 25. podkreślamy ważną rolę, jaką chemia nieorganiczna odgrywa w promowaniu zrównoważonych środowiskowo technologii w przemyśle. Pionierzy zielonej chemii dążą do wykorzystania wielu właściwości różnych pierwiastków i ich związków w celu poprawy efektywności energetycznej, zmniejszenia ilości odpadów i zminimalizowania zużycia materiałów niebezpiecznych.

Ostatnie dwa rozdziały koncentrują się na związkach między chemią nieorganiczną a żywymi organizmami. W rozdziale 26. omówiono naturalne role różnych pierwiastków w układach biologicznych oraz różne i niezwykle subtelne sposoby, w jakie każdy z nich jest wykorzystywany.

Ewolucja wybrała najbardziej odpowiedni pierwiastek do każdego zastosowania, czy to transportu, sygnalizacji, wykrywania, katalizy czy układów półprzewodnikowych, i wytworzyła cząsteczki i materiały o wyjątkowej strukturze i unikatowych właściwościach. Metaloenzymy są wysoce aktywnymi i selektywnymi katalizatorami i ważne jest, aby ustalić ich sposoby działania i uzyskać w nie wgląd, aby pomóc w projektowaniu nowych katalizatorów dla technologii. Wreszcie, w rozdziale 27. opisano, w jaki sposób nauki medyczne wykorzystują „obce” pierwiastki, takie jak platyna, złoto, lit, arsen i syntetyczny technet, do diagnozowania i leczenia chorób.

Co otrzymasz po zapisaniu się?

Darmowy fragment trzytomowego WYDANIA, specjalnie wybrany przez naszą redakcję

Kod rabatowy na zakup SERII, lub każdego tomu oddzielnie w Księgarni Internetowej PWN

Powiadomimy Cię o premierze. TO WAŻNE: nie będziesz czekać na dodruk

Zapisz się na PREMIERĘ!

Czym zaskoczy Cię trzytomowe wydanie?

N

Kluczowe punkty

Kluczowe punkty przedstawiają główne przesłania zawarte w podrozdziale. Pomogą one skupić się na głównych ideach przedstawionych w tekście.

N

Zadania seminaryjne

Zadania seminaryjne są bardziej wymagające pod względem treści i stylu niż Zadania i często opierają się na artykule naukowym lub innym dodatkowym źródle informacji.

N

Zasoby internetowe

Zasoby internetowe dołączone do tej książki zawierają szereg przydatnych materiałów do nauczania i uczenia się, które wzbogacają drukowaną książkę i są bezpłatne.

N

Praktyczne przykłady i Sprawdź, czy umiesz

Liczne praktyczne przykłady zapewniają bardziej szczegółową ilustrację zastosowania omawianego materiału. Każdy z nich ukazuje ważny aspekt omawianego tematu lub zapewnia praktykę w postaci obliczeń i zadań. Po każdym Przykładzie następuje Sprawdź, czy umiesz, które ma pomóc monitorować postępy nauki.

N

Dodatki

Na końcu książki znajdują się obszerne Dodatki, w tym obszerna sekcja danych oraz informacje dotyczące teorii grup i spektroskopii.

N

Krótkie podsumowanie

Krótkie podsumowanie pokazuje, jak używać równań lub pojęć wprowadzonych w tekście głównym i pomaga zrozumieć, jak prawidłowo posługiwać się danymi.

N

Literatura dodatkowa

W każdym rozdziale zestawiono źródła literaturowe, w których można znaleźć dalsze informacje. Staraliśmy się zapewnić łatwą dostępność tych źródeł i wskazaliśmy, jakiego rodzaju informacji dostarczy każde z nich.

N

Ramki kontekstowe

Ramki kontekstowe pokazują różnorodność chemii nieorganicznej i jej szerokie zastosowania, na przykład w zaawansowanych materiałach, procesach przemysłowych, chemii środowiska i życiu codziennym.

Poznaj naszych autorów

Mark Weller

Jest profesorem chemii w University of Bath i President of the Materials Chemistry Division of the Royal Society of Chemistry. Jego zainteresowania badawcze obejmują szeroki zakres syntetycznej i strukturalnej chemii nieorganicznej, w tym związki fotowoltaiczne, zeolity, materiały akumulatorowe i specjalistyczne pigmenty; jest autorem ponad 300 publikacji z tych dziedzin. Od ponad 35 lat Mark wykłada chemię nieorganiczną i chemię fizyczną na poziomie licencjackim i podyplomowym, a jego wykłady obejmują chemię materiałową, chemię nieorganiczną pierwiastków bloków s i f oraz metody analityczne stosowane do związków nieorganicznych. Jest współautorem Characterisation Methods in Inorganic Chemistry oraz autorem podręcznika dla początkujących Inorganic Materials Chemistry, wydanych przez Oxford University Press.

Tina Overton

Jest profesorem pedagogiki chemii w Monash University w Australii i profesorem honorowym w University of Nottingham w Wielkiej Brytanii. Tina opublikowała prace na tematy krytycznego myślenia, uczenia się opartego na kontekście i problemach, rozwoju umiejętności rozwiązywania problemów, uczenia się w miejscu pracy i szans na zatrudnienie, a także jest współautorką kilku podręczników z zakresu chemii nieorganicznej i rozwoju umiejętności. Otrzymała nagrodę HE Teaching Award od Royal Society of Chemistry, Tertiary Education Award i Nyholm Prize, the Royal Australian Chemical Institute’s Fensham Medal, a także jest National Teaching Fellow i Senior Fellow of the Higher Education Academy.

Jonathan Rourke

Jest profesorem chemii w University of Warwick. Uzyskał stopień doktora na Uniwersytecie w Sheffield w zakresie polimerów metaloorganicznych i ciekłych kryształów, a następnie odbył staż podoktorski w Kanadzie u profesora Richarda Puddephatta i ponownie w Wielkiej Brytanii u Duncana Bruce’a. Jego samodzielna kariera naukowa rozpoczęła się w Bristol University, a następnie w Warwick, gdzie pracuje do dziś. Przez lata dr Rourke uczył większości aspektów chemii nieorganicznej, począwszy od podstawowych wiązań, poprzez analizę symetrii, aż po zaawansowaną chemię metali przejściowych.

Fraser Armstrong

Jest profesorem chemii w University of Oxford i Fellow of St John’s College w Oksfordzie. W 2008 roku został wybrany na członka Royal Society of London. Jego zainteresowania obejmują elektrochemię, energię odnawialną, wodór, enzymologię i biologiczną chemię nieorganiczną. Kieruje grupą badawczą zajmującą się elektrokatalizą enzymatyczną. Zanim w 1993 roku dołączył do Wydziału Chemii w Oksfordzie, był profesorem nadzwyczajnym w University of California w Irvine.

Wypełnij formularz i pobierz darmowego e-booka

Formularz centralny ebook PWN

Imię i nazwisko

E-mail

Kim jesteś?

Jaka dziedzina Cię interesuje?

*Pola wymagane

Zobacz więcej

Tak, chciałbym otrzymywać od Grupy PWN informacje handlowe e-mailem i na stronach WWW, dotyczące wybranych produktów i usług oferowanych przez podmioty należące do Grupy PWN. Podmioty wchodzące w skład Grupy PWN, tj.: Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. oraz ePWN Sp. z o.o., obie spółki z siedzibą w Warszawie, przy ul. Gottlieba Daimlera 2 są w tym przypadku współadministratorami danych. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności

Nasze serwisy

Psychologia PWN

Nursing PZWL

E-book PZWL

IBUK Libra

Księgarnia Internetowa PWN

IBUK

Języki Obce

Odwiedź nasze Social Media

Skontaktuj się z nami

Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. | ul. G. Daimlera 2 | 02-460 Warszawa

Copyright ©️ 2024 PWN. Wszelkie prawa zastrzeżone

Polityka prywatności