GDY SPEŁNIAJĄ SIĘ MARZENIA

Droga Mieczysława G. Bekkera

Ze Strzyżowa na Księżyc

dr inż. Andrzej Selenta

Wydawnictwo Naukowe PWN ma zaszczyt polecić Państwu wyjątkową publikację poświęconą wybitnemu polskiemu inżynierowi – prof. Mieczysławowi G. Bekkerowi.

Czym zaskoczy Cię książka?

  • 210 stron na temat największych osiągnięć prof. M. Bekkera.
  • Olbrzymim atutem publikacji jest fakt, że w środku Czytelnik znajdzie unikatowe, nieznane wcześniej ilustracje i zdjęcia pochodzące m.in. z największego archiwum dotyczącego życia i dokonań profesora M. G. Bekkera.
  • Z książki dowiesz się kto i dlaczego nazywany jest powszechnie „Ojcem Terramechniki”.

Jest 30 lipca 1971 roku, na Księżycu ląduje Apollo 15. Z wnętrza lądownika astronauci wypakowują dodatkowe urządzenie – pojazd księżycowy LRV (Lunar Rover Vehicle).

Właśnie tego „samochodu”, specjalnie skonstruowanego na potrzeby misji Apollo, użyli astronauci David Scott i James Irwin. Był to pierwszy pojazd kierowany przez człowieka, jaki poruszał się po powierzchni Księżyca. Oczywiście oczy całego świata były skierowane na kierowców/astronautów i ich samochód. Ameryka siedząca przed telewizorami zamarła, podobnie jak wtedy, gdy pierwszy człowiek stanął na powierzchni Księżyca.

Lunar Roving Vehicle na Księżycu podczas misji Apollo 15. Źródło: NASA

Co otrzymasz po zapisaniu się?

Darmowy fragment pięknego albumu

Specjalnie wybrany przez naszą redakcję

Kod rabatowy

Na zakup książki w Księgarni Internetowej PWN

Przechadzając się po Alei Zasłużonych w Badaniach Kosmosu (Space Walk of Fame) w Titusville na Florydzie, wśród wyróżnionych osób dostrzec można nazwisko Mieczysława Bekkera – Polaka, dzięki któremu ludzkość zrobiła kolejny krok w podboju Kosmosu.

Prof. J.Y. Wong z dr. M.G. Bekkerem w Carleton Network (Kanada). Zdjęcie wykonane w 1985 r. podczas jubileuszu 80-lecia urodzin M.G. Bekkera. Źródło: zbiory prof. J.Y. Wonga
Zespół GM realizujący projekt LRV – Bekker po lewej stronie. Źródło: z archiwum Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej
Mieczysław G. Bekker w Szkole Podchorążych Saperów w Modlinie (klęczy jako drugi z prawej). Źródło: z archiwum rodziny Bekkerów w USA
M.G. Bekker wraz z profesorem Alessandro Orlandim podczas spotkania z papieżem Janem Pawłem II. Źródło: z archiwum rodziny Bekkerów w USA

O czym jest książka?

Celem książki GDY SPEŁNIAJĄ SIĘ MARZENIA. Droga Mieczysława G. Bekkera ze Strzyżowa na Księżyc jest prezentacja sylwetki i wspaniałych dokonań tego wybitnego naukowca polskiego pochodzenia. Jest to postać prawie w Polsce nieznana pomimo wybitnych osiągnięć naukowych i inżynierskich w świecie.

Największym osiągnięciem prof. M. Bekkera – zwieńczeniem jego kariery naukowej – było zaprojektowanie układu jezdnego do pojazdów księżycowych LRV wykorzystanych w lotach kosmicznych Apollo 15/16/17.

Napisanie i wydanie książki przez Wydawnictwo Naukowe PWN związane jest faktem uhonorowania pamięci wybitnego absolwenta Politechniki Warszawskiej profesora Mieczysława Bekkera – w 2025 r. zaplanowane są uroczystości temu poświęcone, a w tym odsłonięcie jego popiersia.

Książka GDY SPEŁNIAJĄ SIĘ MARZENIA. Droga Mieczysława G. Bekkera ze Strzyżowa na Księżyc, naszym zdaniem, wypełni lukę informacyjną, a jej lektura poprowadzi czytelnika przez mało znany świat unikalnej wiedzy i dokonań Polaka w kosmosie. W Polsce jest pierwszą dużą książka poświęconą temu wybitnemu naukowcowi, pochodzącemu z naszego kraju. Polecamy ją wszystkim ciekawym świata i dokonań wybitnych Polaków, polskiej myśli technicznej, zainteresowanym kosmosem i srebrnym globem, a także historią wybitnych jednostek XX w.

Koniecznie poznaj autora

dr inż. Andrzej SELENTA

emerytowany pracownik Politechniki Warszawskiej, Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych. Koordynator programu “Projekt Bekker” – Politechnika Warszawska

Kustosz pamięci o dorobku prof. Mieczysława G. Bekkera

Dr inż. Andrzej Selenta (ur. 1950) w 1975 r. ukończył studia na Wydziale Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej, specjalizacja: Maszyny Robocze Ciężkie. W 1985 r. obronił doktorat z zakresu Mechaniki Gruntów. W latach 1989–1994 był sekretarzem polskiej sekcji ISTVS (International Society for Terrain-Vehicle Systems), stowarzyszenia, które zakładał Mieczysław Bekker. W 1991 r. współorganizował uroczystości związane w nadaniem imienia M.G. Bekkera auli w gmachu Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych PW. W 1992 r. zajmował się przygotowaniem archiwum M. G. Bekkera w jego domu w Santa Barbara w Kalifornii i przywiezieniem jego do Polski. Do tej pory jest odpowiedzialny za materiały zgromadzone w tzw. Archiwum Bekkera na wydziale SiMR.

Obecnie jest na emeryturze. Do tej pory prowadzi wielowątkowe działania mające na celu utrwalenie w pamięci Polaków postaci wybitnego naukowca i inżyniera Mieczysława G. Bekkera.

Poznaj biografię bohatera

Profesor Mieczysław Grzegorz Bekker (1905-1989). Absolwent Politechniki Warszawskiej z 1929 roku. Wybitny naukowiec, inżynier, wykładowca i wynalazca znany na całym świecie. Pionier nauki dotyczącej poruszania się pojazdów po bezdrożach zwanej terramechaniką. Twórca wielu konstrukcji pojazdów terenowych, w tym pojazdu księżycowego LRV (Lunar Roving Vehicle) wykorzystywanego w programie Apollo. Kolejno oficer Wojska Polskiego, Wojska Polskiego na uchodźstwie i Armii Kanadyjskiej.

Po ukończeniu studiów pracował w instytucjach związanych z wojskiem oraz w Politechnice Warszawskiej, gdzie rozpoczął przełomowe prace związane z usystematyzowaniem wiedzy dotyczącej mobilności pojazdów terenowych opartej na mechanice stosowanej.

Po kampanii wrześniowej 1939 wyemigrował do Francji, gdzie współpracował z francuskim Ministerstwem Uzbrojenia. Następnie wyjechał do Kanady, gdzie jako oficer Armii Kanadyjskiej (1943-1956) zajmował się pojazdami wojskowymi. Już od 1950 roku pracował na różnych amerykańskich uniwersytetach, gdzie prowadził badania, wykładał i porządkował obszar wiedzy prowadzący do rozwoju konstrukcji pojazdów zdolnych do poruszania się poza drogami utwardzonymi. W latach 1954-1960 pracował bezpośrednio dla armii amerykańskiej, a spektakularne wyniki realizowanych prac doprowadziły do skonsolidowania fachowców z całego świata zajmujących się mobilnością pojazdów w terenie.

W latach 1960-1970 kierował laboratorium badawczym firmy General Motors w Santa Barbara w Kalifornii. Owocem prowadzonych tam działań było opracowanie i zbudowanie pojazdu księżycowego dla programu Apollo w ramach wygranego konkursu ogłoszonego przez NASA (Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej). Pojazdy te były wykorzystywane w trzech ostatnich misjach programu Apollo 15/16/17.

Bekker był członkiem najważniejszych stowarzyszeń zawodowych i konsultantem rządu USA oraz wielu znanych firm. Za działalność naukową został trzykrotnie uhonorowany tytułem doktora honoris causa (Politechnika w Monachium – 1962, Uniwersytet Carleton w Ottawie – 1975, Uniwersytet w Bolonii – 1987). Jest autorem trzech fundamentalnych monografii dotyczących terramechaniki, ponad 200 artykułów naukowych oraz wielu patentów. Był głównym założycielem międzynarodowego stowarzyszenia ISTVS (International Society for Terrain-Vehicle Systems).

Patroni medialni

Wypełnij formularz i pobierz bezpłatny fragment

Formularz centralny ebook PWN

Imię i nazwisko

E-mail

Kim jesteś?

Jaka dziedzina Cię interesuje?

*Pola wymagane

Zobacz więcej

Tak, chciałbym otrzymywać od Grupy PWN informacje handlowe e-mailem i na stronach WWW, dotyczące wybranych produktów i usług oferowanych przez podmioty należące do Grupy PWN. Podmioty wchodzące w skład Grupy PWN, tj.: Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. oraz ePWN Sp. z o.o., obie spółki z siedzibą w Warszawie, przy ul. Gottlieba Daimlera 2 są w tym przypadku współadministratorami danych. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności

Copyright ©️ 2024 PWN. Wszelkie prawa zastrzeżone