NOWOŚĆ

Ilustrownik

Przewodnik po sztuce malarskiej​

Najnowsza książka Grażyny Bastek. X Bogato ilustrowanych i opisanych haseł, które pomogą poruszać ci się po świecie sztuki. 

  • Co wspólnego z malarstwem ma włoskie słowo pentimento, oznaczające skruchę, żal i pokutę?
  • Dlaczego drzewa i dachy w Widoku Delft Johannesa Vermeera są niebieskie?
  • I co niegdyś nazywano majstersztykiem?

Czy na pewno wiemy, jak wyglądały malowidła dawnych mistrzów, gdy kilka stuleci temu opuszczały ich pracownie?

„Ilustrownik” przeznaczony jest dla tych, którzy rozpoczynają przygodę z dawnym malarstwem i chcieliby zrozumieć jego aspekty technologiczne i artystyczną gramatykę, ale zaawansowani miłośnicy sztuki też znajdą w nim wiele smaczków, nowe terminy lub ich reinterpretacje. I tak jak filmy i wystawy zawierają ostrzeżenia przed formami i treściami, które dla określonych widzów mogą być zbyt drastyczne, tak również „Ilustrownik” może okazać się niewłaściwy dla określonego typu odbiorców. Uwaga – nie powinni po niego sięgać encyklopedyści wierzący w zamknięte definicje i czytelnicy niepozwalający autorom na niepewność.

Co wyróżnia Ilustrownik?

Bogato ilustrowana

367 Barwnych reprodukcji

Dla znawców i nie tylko...

Dla początkujących

Wyjątkowa forma wydania

Idealna na prezent

„Ilustrownik” powstał po to, aby „otworzyć oczy”

miłośnikom malarstwa na to, czym jest dawny obraz i co decyduje o jego obecnym wyglądzie, oraz aby mogli w pełni docenić na poły artystyczny, a na poły rzemieślniczy talent średniowiecznych i nowożytnych mistrzów. Nie jest to typowy słownik i to z różnych powodów jego układ jest tematyczny, nie alfabetyczny, dzięki czemu książka staje się swego rodzaju przewodnikiem po różnych zagadnieniach związanych z dawnym malarstwem. Tłumaczy zasady funkcjonowania warsztatów w rzemieślniczym systemie cechowym.
Prezentuje podstawowe materiały malarskie i procedury wytwarzania obrazów. Ukazuje metody, dzięki którym powstawały efekty artystyczne i optyczne.
Wreszcie opowiada o tym, jak zmieniają się obrazy dawnych mistrzów pod wpływem czasu i różnorodnych interwencji kolekcjonerów, muzealników i konserwatorów. Nie jest to typowy słownik również dlatego, że w tłumaczeniu poszczególnych zjawisk dopuszczona jest niepewność, wynikająca z przekonania, że po pierwsze, nie wiemy wszystkiego o procedurach dawnych mistrzów i działalności wytwórców materiałów malarskich, a po drugie, nie sposób precyzyjnie wyjaśnić słowami wszystkich subtelności dawnych technik malarskich. Dlatego też każde hasło jest bogato ilustrowane, dzięki czemu można zobaczyć to, czego nie można wystarczająco opisać.

ilustrownik_2

"Crystal Mountain"

– 2018

Ilustrownik_7

"Sacred Serenity"

– 2017

ilustrownik_1

"Spirit Crusher"

– 2018

ilustrownik_5

"Empty Words"

– 2018

ilustrownik_3

Co otrzymasz po zapisaniu się?

Lorem ipsum dolor sitamet, consectetur adipiscing elitdo eiusmod tempor incididunt do eut.

Przedpremierowy bezpłatny
fragment publikacji

Kod rabatowy na zakup
książki w księgarni PWN

NOWOŚĆ

O czym jest książka?

Przewodnik po sztuce malarskiej​

Wyjątkowa, bogato ilustrowana pozycja przeznaczona zarówno dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z malarstwem dawnym i chcieliby zrozumieć jego aspekty technologiczne oraz artystyczną gramatykę, jak i dla zaawansowanych miłośników sztuki pragnących poszerzyć swoją wiedzę.

Grażyna Bastek, historyczka sztuki od lat związana z Muzeum Narodowym w Warszawie, zabiera czytelników do średniowiecznych i nowożytnych pracowni malarskich. Tłumaczy zasady funkcjonowania dawnych warsztatów, opisuje, z jakich materiałów powstawały obrazy oraz procedury ich wytwarzania, a także opowiada o tym, jak dzieła dawnych mistrzów zmieniały się pod wpływem czasu i różnorodnych interwencji kolekcjonerów, muzealników oraz konserwatorów.

Spis treści:

ilustrownik_6

"Crystal Mountain"

– 2018

ilustrownik_10
ilustrownik_11

"Empty Words"

– 2018

O Autorce

Grażyna Bastek

historyczka sztuki i publicystka. Pracuje w Muzeum Narodowym w Warszawie, jest wykładowczynią w Instytucie Historii Sztuki i na Podyplomowych Studiach Muzealniczych UW oraz w Akademii Teatralnej w Warszawie. Specjalizuje się w historii nowożytnego malarstwa europejskiego. Zajmuje się popularyzacją historii sztuki, jej eseje ukazywały się w: „Newsweek Historia”, „Vogue Polska”, „Przekroju” i „Dwutygodniku”. W Programie Drugim Polskiego Radia współtworzyła audycję „Jest taki obraz”. Prowadzi stronę Galeria Osobliwości oraz podcast „Po co sztuka?”. Autorka książek Warsztaty weneckie w drugiej połowie XV i w XVI wieku. Bellini, Giorgione, Tycjan, Tintoretto (2011) oraz Rozmowy obrazów, t. 1 (2020).

Wypełnij formularz i pobierz bezpłatny fragment

[contact-form-7 id="1d58dd9" title="Okiem filozofa - ludzie"]
Odwiedź nasze Social Media
Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. | ul. G. Daimlera 2 | 02-460 Warszawa
Copyright ©️ 2024 PWN. Wszelkie prawa zastrzeżone