BESTSELLER! ​

Pod redakcją: Natalii M. Józefackiej, Mateusza F. Kołka, Aleksandry Arciszewskiej-Leszczuk. Twórca tutoriali: Paweł Iwankowski

METODOLOGIA I STATYSTYKA

Przewodnik naukowego turysty

Statystyka spędza sen z Twoich powiek?
Nie wiesz, co właściwie znaczą cyfry w tych tabelach i jak je interpretować?

Planowanie badania naukowego to dla Ciebie enigma, a wizja analizy uzyskanych wyników przyprawia o dreszcze?

Wybierz się w podróż w nieznane rejony metodologii i statystyki! 

Zobacz spis treści:

W I tomie znajdziesz:

Ponad 424 strony aktualnej wiedzy
9 rozdziałów
3 części
Ponadto

Setki rycin, diagramów, świetnie zrobione wykresy

Przeczytaj fragment publikacji wybrany przez redakcję, a my:

Prześlemy Ci kod rabatowy na zakup publikacji w Księgarni Internetowej PWN

Otrzymasz darmowy fragment publikacji wybrany przez naszą redakcję

Ta książka mnie zachwyciła.

Oto w końcu mamy na polskim rynku jednocześnie wyczerpującą i przystępną pozycję, której udało się oddać to, jak piękną, złożoną, ale i ciekawą dyscypliną jest statystyka i metodologia badań.

Autorzy z niezwykłą wprawą wyjaśniają w niej nawet najtrudniejsze pojęcia statystyczne, a przejrzysty układ graficzny pozwala łatwo zorientować się w kluczowych definicjach, wzorach i najczęściej popełnianych błędach, których warto unikać.

Dodatkowe tutoriale wideo zadbają o to, by żaden czytelnik nie zgubił się w tej metodologicznej dżungli i nie zaplątał się w gąszczach skomplikowanych obliczeń. Jedyną wadą tej książki jest to, że nie powstała kilkanaście lat temu, gdy sama zaczynałam studia.
Jania Bąk
Moim zdaniem recenzowany przewodnik jest bardzo interesującą próbą przybliżenia tematyki metodologii i statystyki dla studentów/ doktorantów z dziedziny psychologii/nauk społecznych. Autorzy w przystępny sposób tłumaczą relatywnie złożone pojęcia i reguły metodologii badań.

Bardzo często posługują się przykładami, które odnoszą się bezpośrednio do codziennego studenckiego życia. Humor i dystans do siebie stanowią znak rozpoznawczy tego przewodnika. Pierwsze trzy rozdziały poświęcone są metodologii badań, pozostałe sześć – statystyce. Część metodologiczna, w tym kluczowy rozdział trzeci-poświęcony testowaniu hipotez, wydaje się dużo trudniejsza. Tematyka tej części stanowi zwykle duże wyzwanie dla studentów psychologii. Jestem przekonany, że lekka forma i spora doza inteligentnego humoru mogą zaciekawić i nieco ułatwić zrozumienie całkiem złożonych problemów metodologicznych. Zwracają uwagę ciekawe, nieszablonowe przykłady. W tej części przewodnika szczególnie doceniam podrozdział poświęcony hipotezom i testowaniu.
dr hab. Sylwiusz Retowski, prof. SWPS

To nie jest zwykły podręcznik do statystyki!

To zaproszenie do podróży w projektowanie badań naukowych  i analizowanie danych.
Student i statystyka to naturalni wrogowie
— szczególnie na kierunkach humanistycznych. Nic dziwnego, że spędza sen z powiek zarówno uczestnikom zajęć, jak i prowadzącym. Każdy, kto miał okazję nauczać tego przedmiotu wie, jak bywa to frustrujące. Opór, sceptycyzm, negatywne nastawienie kursantów, a także postawa w stylu „i tak tego nie zrozumiem” wydają się być wszechobecne.
A gdyby tak przeciwstawić się temu i sprawić, żeby statystyka, za którą do tej pory studenci nie przepadali, stała się dla nich rozrywką? Przecież projektowanie badań i analizowanie danych może stać się pasją, a proces naukowy może przypominać absorbujący serial, potrafiący wciągnąć na długie wieczory!

O redaktorach naukowych:

Natalia M. Józefacka

Doktor nauk społecznych, psycholog, naukowiec i pracownik naukowo-dydaktyczny Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Laureatka grantów o zasięgu krajowym i międzynarodowym, m.in. grantu “Miniatura 5”, w ramach którego prowadziła badania dotyczące ekologicznie trafnego pomiaru samoregulacji. Odbyła staż naukowo-badawczy w Univeristy of Alabama, finansowany z grantu IDUB Excellence Mobility. Aktualnie prowadzi badania dotyczące samoregulacji i współregulacji w diadzie wspólnie z badaczami z Oregon State University i Bowdoin College, finansowany ze środków IDUB Small Working Group. Na co dzień prowadzi zajęcia dydaktyczne w obszarze metodologii badań psychologicznych i statystyki.

Mateusz F. Kołek

Przyszły lekarz, aktualnie zdobywający swoje doświadczenie na Medical University of Vienna. Naukowiec, współautor wielu artykułów naukowych z zakresu medycyny oraz psychologii, statystyk i programista z wieloletnim doświadczeniem, pracujący w językach R, Python oraz SQL. Jego szerokie zainteresowania badawcze obejmują przede wszystkim wykorzystanie technik uczenia maszynowego w rozwiązywaniu złożonych problemów medycznych oraz mechanizmy powstawania lekooporności nowotworów. Dwukrotny finalista prestiżowego konkursu Unii Europejskiej dla młodych naukowców EUCYS m.in. za pracę na temat właściwości proapoptotycznych płynu celomatycznego z dżdżownicy E.foetida; finalista krajowego konkursu EXPLORY.P

Aleksandra Arciszewska-Leszczuk

Doktor nauk medycznych, specjalista psychologii klinicznej, neuropsycholog i pracownik naukowo-dydaktyczny Wydziału Psychologii Uniwersytetu SWPS w Sopocie. Ukończyła studia podyplomowe z zakresu „Biostatystyki w badaniach medycznych” organizowanych przez Medyczne Centrum Kształcenia Podyplomowego Collegium Medicum w Krakowie. Na co dzień pracuje jako psycholog-praktyk, a także wykładowca akademicki. Jej zainteresowania badawcze dotyczą zagadnień na styku psychologii, psychiatrii i neurologii. Jest współautorką ponad 25 artykułów opublikowanych w czasopismach z Impact Factor. W latach 2015/2016, jako doktorantka, otrzymała stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia naukowe.

Paweł Iwankowski

Psycholog, absolwent Uniwersytetu SWPS w Sopocie, ukończył też studia podyplomowe z zakresu metod statystycznych w biznesie z oprogramowaniem SAS. Zawodowo od kilku lat wykładowca akademicki w Akademii Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu. Przede wszystkim jednak założyciel serwisu oraz właściciel marki Pogotowie Statystyczne. Od roku 2007 specjalizuje się niemal wyłącznie w statystycznej analizie wyników badań naukowych, metodologii oraz psychometrii i tym samym dydaktyce w tej materii. W ciągu 15 ostatnich lat przeprowadził setki godzin szkoleń, warsztatów, korepetycji oraz konsultacji ze studentami i badaczami z niemal każdej uczelni wyższej w Polsce. W ramach prowadzonej działalności wykonywał także analizy statystyczne oraz raportował uzyskane wyniki do kilkuset artykułów naukowych przede wszystkim z zakresu psychologii, nauk medycznych oraz nauk o zdrowiu.

Patroni medialni

Wypełnij formularz i pobierz bezpłatny ebook

Formularz centralny ebook PWN

*Pola wymagane

Zobacz więcej

Tak, chciałbym otrzymywać od Grupy PWN informacje handlowe e-mailem i na stronach WWW, dotyczące wybranych produktów i usług oferowanych przez podmioty należące do Grupy PWN. Podmioty wchodzące w skład Grupy PWN, tj.: Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. oraz ePWN Sp. z o.o., obie spółki z siedzibą w Warszawie, przy ul. Gottlieba Daimlera 2 są w tym przypadku współadministratorami danych. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności

Odwiedź nasze Social Media
Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. | ul. G. Daimlera 2 | 02-460 Warszawa
Copyright ©️ 2024 PWN. Wszelkie prawa zastrzeżone