Niektórzy sądzą, że świat jest organizmem, a ludzie jako jego najdoskonalszy element mają naturalną wartość. Inni z kolei widzą świat jako maszynę, a ludzi jako kreatorów, którzy muszą nadać wartość samym sobie.
W książce Okiem filozofa. Ludzie brytyjski filozof, Michael Ruse, analizuje te dwie odmienne perspektywy, odwołując się do religii, filozofii i nauki. Nawiązuje do przekonań dotyczących człowieka głoszonych przez chrześcijan, buddystów, sekularystów i egzystencjalistów. Czerpie również z darwinowskiej teorii ewolucji, biologii molekularnej i genetyki.
Ludzie to pierwsza pozycja z serii Okiem Filozofa. W każdym tomie z serii powszechnie uznani myśliciele prezentują osobistą refleksję na tematy, z którymi spotykamy się w codziennym życiu.
profesor filozofii związany z Uniwersytetem Stanu Floryda. Autor i współredaktor ponad sześćdziesięciu książek z obszaru historii, filozofii nauki, w szczególności biologii ewolucyjnej, i filozofii religii. Wśród nich między innymi: Can a Darwinian be a Christian? (2004), The Gaia Hypothesis: Science on a Pagan Planet (2013) oraz A Meaning to Life (2019).