Wynalazki budzą podziw i przerażenie!
Czy nowe technologie są jedynie źródłem stresu i niepokoju?
Czy cyberpsychologia musi być rozwijana wyłącznie w wiktymologicznym ujęciu?
Odpowiedzi na te i inne pytania, znajdziecie w najnowszej książce Pawła Fortuny

OPTIMUM 2.0

Idea cyberpsychologii pozytywnej

To nowe wydanie książki Autora, która przybliża rozwój sztucznej inteligencji jako odważną, żeby nie powiedzieć brawurową szarżę ku granicznym słupom człowieczeństwa.

Paweł Fortuna proponuje rozszerzenie badań nad interakcjami człowieka ze sztucznymi jednostkami o wymiar będący domeną psychologii pozytywnej, a więc dobrostan rozumiany jako optymalne funkcjonowanie. Nową perspektywę określa mianem „pozytywnej cyberpsychologii” i w kolejnych rozdziałach odsłania drzemiący w niej naukowy oraz praktyczny potencjał. Autor prowadzi Czytelnika przez uniwersum jednostek, które bazują na SI, a następnie prezentuje realne i ewentualne przykłady systemów hybrydowych wpływających na poprawę satysfakcji z życia oraz wspierających rozwój wybranych sił psychicznych: kreatywności, dzielności, dobroci, przwództwa, pokory i nadziei. Refleksja psychologiczna jest przy tym spleciona z rozważaniami dotyczącymi istoty człowieczeństwa, transhumanizmu oraz futurologicznych wizji „silnej” SI. 

Optimum_wachlarz_stock_2024-Current-View

Dlaczego powstało Optimum 2.0?

Jeśli szanujące się wydawnictwo podejmuje decyzję o publikacji nowej wersji książki, to oznacza, że istnieje jakiś ważny powód skłaniający do podjęcia takiego postanowienia. W przypadku Optimum. Idea cyberpsychologii pozytywnej (zwanej dalej Optimum) takich motywatorów jest kilka.

Czy sztuczna inteligencja może doprowadzić do niespotykanych w historii ludzkości zmian?
Od samego początku pracy nad Optimum towarzyszyło mi przeczucie, że postulowana w niej potrzeba stymulowania i integrowania wyników badań nad dobroczynnymi efektami kontaktowania się ludzi z technologią oraz za jej pośrednictwem jest początkiem ciekawej przygody − nie tylko w wymiarze poznawczym, lecz także interpersonalnym.
* * *
Z przedmowy
Paweł Fortuna
psycholog, doktor nauk humanistycznych, adiunkt w Katedrze Psychologii Eksperymentalnej KUL, współpracownik Perception & Cognition Lab, wykładowca na Akademii Leona Koźmińskiego oraz Uniwersytecie SWPS. Autor i współautor dwudziestu książek oraz wielu artykułów naukowych. Trzykrotny laureat Nagrody Teofrasta za najlepszą książkę roku w dziedzinie psychologii. Aktualnie prowadzi badania dotyczące uwarunkowań recepcji sztucznej inteligencji oraz psychologicznych aspektów procesu transformacji cyfrowej m.in. w kontekście projektowania pozytywnych systemów hybrydowych w edukacji i biznesie.

W nowym wydaniu Optimum 2.0:

Co znajdziesz w książce:

Strony
+ 0
Kodów QR
+ 0
Rozdziałów
+ 0

Co otrzymasz?

Darmowy fragment​

Już dziś możesz poznać nowe wydanie Optimum 2.0

Kod rabatowy

Na zakup publikacji w Księgarni Internetowej PWN

Powiadomienie o premierze

W dniu premiery dostaniesz powiadomienie o dostępności książki.

Optimum_stock_2024-Current-View

Zobacz recenzje pierwszego wydania Optimum

Autor przeanalizował liczne publikacje naukowe i stworzył zbiór opisów wielu fascynujących projektów naukowych. […] Czytelnik poznaje więc nie tylko kluczowe dla tematyki książki eksperymenty czy technologiczne rozwiązania, lecz także tło ich realizacji, uwarunkowania czy ciekawe fakty biograficzne. Książkę tę postrzegam jako niezwykle istotną, potrzebną i mającą duże znaczenie społeczne. Jestem pewny, że będzie ona czytana przez zróżnicowane grupy czytelników, od młodzieży po seniorów, od uczniów po profesorów, od cyber-pasjonatów po cyber-sceptyków.
dr hab. Michał Klichowski, prof. UAM
Autor książki zaprasza nas do, jak to określił Max Tegmark, najważniejszej rozmowy naszych czasów, czyli dyskusji o tym, jakie są kluczowe dążenia człowieka, odbywającej się w kontekście rozwoju technologii, a szczególnie mocnej sztucznej inteligencji, która zdolnościami poznawczymi może przerosnąć ludzi i tym samym doprowadzić do niespotykanych w historii ludzkości zmian. Zdarzenia i procesy, jakie obserwujemy aktualnie, wskazują na to, że zmiany te są nieuniknione. Nie jest jednak przesądzone w jakim kierunku będą one podążały. […] Jako swój wkład do wspomnianej rozmowy Autor przedstawia ideę cyberpsychologii pozytywnej. Stwierdza, że „cyberpsychologia pozytywna jest na razie jedynie projektem, promykiem wysłanym w intelektualną przestrzeń”. Taka charakterystyka książki jest jednak, moim zdaniem, zbyt skromna w stosunku do treści, którą otrzymujemy.
prof. dr hab. Piotr Kulicki
Lektura tego tekstu jest niezwykle przyjemna, „inkluzywna”, a jego Autor wykazuje duże umiejętności w zakresie popularyzacji wiedzy psychologicznej, a także kulturoznawczej. To połączenie cyberpsychologii ze współczesną refleksją związaną z kulturoznawstwem medialnym, a nawet informatyką społeczną jest niezbędne do głębszego zrozumienia kontekstów, w jakich współcześnie funkcjonuje człowiek – twórca sztucznej inteligencji, element systemów hybrydowych, użytkownik i kreator nowych mediów oraz nowych rozwiązań technologicznych.
prof. dr hab. Agnieszka Ogonowska

Wypełnij formularz i pobierz bezpłatny fragment

Formularz centralny ebook PWN

Imię i nazwisko

E-mail

Kim jesteś?

Jaka dziedzina Cię interesuje?

*Pola wymagane

Zobacz więcej

Tak, chciałbym otrzymywać od Grupy PWN informacje handlowe e-mailem i na stronach WWW, dotyczące wybranych produktów i usług oferowanych przez podmioty należące do Grupy PWN. Podmioty wchodzące w skład Grupy PWN, tj.: Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. oraz ePWN Sp. z o.o., obie spółki z siedzibą w Warszawie, przy ul. Gottlieba Daimlera 2 są w tym przypadku współadministratorami danych. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności

Odwiedź nasze Social Media
Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. | ul. G. Daimlera 2 | 02-460 Warszawa
Copyright ©️ 2024 PWN. Wszelkie prawa zastrzeżone