NOWOŚĆ JUŻ W SPRZEDAŻY!

Świat ze wzorców

Globalna historia wiedzy

Rens Bod

Tłumaczenie popularnonaukowej książki Johns Hopkins University Press z 2022 roku na temat historii poszukiwania wzorców. Połączenie nauk ścisłych z filozofią.

Czy wiesz:

Jak powstawały w Indiach podwaliny współczesnej matematyki i astronomii?

W jaki sposób wiedza z zakresu prawa przyczyniła się do rozwoju astronomii i lingwistyki za czasów Imperium Rzymskiego? ​

Skąd pochodzą pojęcia „historiografia” i „przeszłość”?

Kilka słów od Autora

Historia poszukiwania wzorców

Pomysł, że otaczający nas świat można zrozumieć i opisać poznając rządzące nim prawa i powtarzalne wzorce, jest być może jednym z najważniejszych odkryć w historii ludzkości. Od chwili, kiedy jakieś 40 tysięcy lat temu nasi przodkowie zauważyli, że księżyc regularnie przechodzi z jednej swej fazy w drugą, i utrwalili tę informację za pomocą prostych symboli wyrytych na kościach mamuta, sztuka zbierania i przechowywania wiedzy o otaczającym nas świecie przeszła długą i krętą drogę.
Profesor Rens Bod, jako jeden z pierwszych postanowił opisać tę drogę, czego efektem jest World of Patterns: A Global History of Knowledge. Autor prezentuje w niej globalną historię wiedzy, poczynając od epoki kamienia, na wszystkich pięciu kontynentach, szukając podobieństw i wspólnych wzorców.

Pobierz fragment wybrany przez redakcję

Co zyskasz?

Przedpremierowy bezpłatny fragment publikacji

Wybrany przez redakcję Ekonomiczną PWN.

Kod rabatowy na zakup tej niezwykłej książki w księgarni PWN

Otrzymasz DODATKOWE 5% zniżki, które łączy się z innymi rabatami

NOWOŚĆ ​

Zagadnienia, które znajdziesz w książce:

 • ŚWIADOMOŚĆ CYKLU EMPIRYCZNEGO W NAUKACH HUMANISTYCZNYCH
 • ZASADY DLA WZORCÓW PRAWNYCH
 • ŚWIADOMOŚĆ WZORCÓW
 • MATEMATYKA (I MECHANIKA): PRÓBA REDUKCJI LICZBY
  AKSJOMATÓW
 • MECHANIKA I JEJ INTEGRACJA Z ASTRONOMIĄ
 • OPOWIEŚĆ O DWÓCH ZASADACH: TALES I PANINI

NOWOŚĆ

Gdyby uczeni przez wieki nie zapisywali swoich przemyśleń, podstawy wiedzy by upadły, a ich wnioski zostałyby utracone. Każda gałąź wiedzy, aby mogła istnieć, musi wywodzić się z historii.

O Autorze

Rens Bod

jest profesorem humanistyki cyfrowej i historii nauk humanistycznych na Uniwersytecie w Amsterdamie. Studiował fizykę na Uniwersytecie w Utrechcie, a następnie literaturę na Uniwersytecie „La Sapienza” w Rzymie. Przed przyjazdem do Amsterdamu był już profesorem zwyczajnym sztucznej inteligencji na Uniwersytecie St Andrews (Szkocja). Bod ma na swoim koncie liczne publikacje z zakresu lingwistyki komputerowej, historii nauk humanistycznych i historii wiedzy. Jego poprzednia książka A New History of the Humanities (Oxford University Press) została przetłumaczona na siedem języków.

Wypełnij formularz i pobierz bezpłatny fragment przed zakupem!
  Zobacz więcej

  *pola obowiązkowe

  Odwiedź nasze Social Media
  Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. | ul. G. Daimlera 2 | 02-460 Warszawa
  Copyright ©️ 2023 PWN. Wszelkie prawa zastrzeżone