Tłumaczenie popularnonaukowej książki Johns Hopkins University Press z 2022 roku na temat historii poszukiwania wzorców. Połączenie nauk ścisłych z filozofią.
Jak powstawały w Indiach podwaliny współczesnej matematyki i astronomii?
W jaki sposób wiedza z zakresu prawa przyczyniła się do rozwoju astronomii i lingwistyki za czasów Imperium Rzymskiego?
Skąd pochodzą pojęcia „historiografia” i „przeszłość”?
Kilka słów od Autora
Historia poszukiwania wzorców
Pomysł, że otaczający nas świat można zrozumieć i opisać poznając rządzące nim prawa i powtarzalne wzorce, jest być może jednym z najważniejszych odkryć w historii ludzkości. Od chwili, kiedy jakieś 40 tysięcy lat temu nasi przodkowie zauważyli, że księżyc regularnie przechodzi z jednej swej fazy w drugą, i utrwalili tę informację za pomocą prostych symboli wyrytych na kościach mamuta, sztuka zbierania i przechowywania wiedzy o otaczającym nas świecie przeszła długą i krętą drogę. Profesor Rens Bod, jako jeden z pierwszych postanowił opisać tę drogę, czego efektem jest World of Patterns: A Global History of Knowledge. Autor prezentuje w niej globalną historię wiedzy, poczynając od epoki kamienia, na wszystkich pięciu kontynentach, szukając podobieństw i wspólnych wzorców.
Pobierz fragment wybrany przez redakcję
Co zyskasz?
Przedpremierowy bezpłatny fragment publikacji
Wybrany przez redakcję Ekonomiczną PWN.
Kod rabatowy na zakup tej niezwykłej książki w księgarni PWN
Otrzymasz DODATKOWE 5% zniżki, które łączy się z innymi rabatami
Gdyby uczeni przez wieki nie zapisywali swoich przemyśleń, podstawy wiedzy by upadły, a ich wnioski zostałyby utracone. Każda gałąź wiedzy, aby mogła istnieć, musi wywodzić się z historii.
O Autorze
Rens Bod
jest profesorem humanistyki cyfrowej i historii nauk humanistycznych na Uniwersytecie w Amsterdamie. Studiował fizykę na Uniwersytecie w Utrechcie, a następnie literaturę na Uniwersytecie „La Sapienza” w Rzymie. Przed przyjazdem do Amsterdamu był już profesorem zwyczajnym sztucznej inteligencji na Uniwersytecie St Andrews (Szkocja). Bod ma na swoim koncie liczne publikacje z zakresu lingwistyki komputerowej, historii nauk humanistycznych i historii wiedzy. Jego poprzednia książka A New History of the Humanities (Oxford University Press) została przetłumaczona na siedem języków.
Wypełnij formularz i pobierz bezpłatny fragment przed zakupem!