Czytaj fragment przed PREMIERĄ

W CO GRAJĄ LUDZIE

Psychologia stosunków międzyludzkich

Autor: Eric Berne

Książka Erica Berne’a ukazała się po raz pierwszy sześćdziesiąt lat temu. Mimo upływu czasu jej popularność w Polsce i na świecie nie zmalała.

Czy w relacjach międzyludzkich jesteśmy skazani na granie w gry?

Jaka jest alternatywa dla gier?

Czy istnieje szansa na wydostanie się z tych pułapek i spontaniczne, autentyczne relacje?

W nowym wydaniu Czytelnik znajdzie:

Nowe, jubileuszowe wydanie książki otwiera znakomita przedmowa autorstwa Profesora Bogdana de Barbaro. W tym wydaniu Czytelnik znajdzie również wyjaśnienie trudniejszych pojęć – konsultację merytoryczną przygotowała Joanna Skowrońska.

Fragment Przedmowy autorstwa prof. Bogdana de Barbaro

Sześćdziesiąt lat minęło…

Sednem obserwacji Berne’a jest fakt, wydawałoby się, prosty i oczywisty: to, co do siebie mówimy i jak do siebie mówimy, ma swoje dodatkowe, na pierwszy rzut oka ukryte znaczenie, a dotarcie do tego, co „między wierszami” i „na marginesie”, jest krokiem ku wyjściu z komunikacyjnej pułapki i ku odzyskiwaniu sprawczości podmiotowej. Jesteśmy też zachęcani do otwartości percepcyjnej, wrażliwości na świat (jakże dzisiaj trudnej, skoro często zapośredniczonej przez smartfonowy obraz świata i ludzi), do nonkonformizmu, do decyzyjności i – na ile to możliwe – do sprawczości i wolności (nazywanej przez Berne’a spontanicznością). A także do intymności, którą w pewnym momencie nazywa wprost miłością. Ale głównym wątkiem książki są gry.

            Nie sądzę, by naszym zadaniem było traktowanie tej książki jak podręcznika, który nas nauczy, jakie są gry, w które bywamy uwikłani, i na czym poszczególne gry polegają. Ale zapoznanie się z ich szerokim wachlarzem może nas uczynić uważnymi i wrażliwymi, a świadomość, że uczestniczymy w jakiejś grze, może być swego rodzaju znakiem ostrzegawczym, a może nawet znakiem „stop”. Bo uczestnicząc w tych grach, detalicznie przez autora opisanych, skazujemy się na role bezwiednych i bezwolnych aktorów, zaś demaskując grę i z niej wychodząc, odzyskujemy pozytywną współsprawczość w relacji. A więc nie musimy się uczyć gier Bernowskich, ale powinniśmy sprawdzić i uwrażliwić się, czy w nie gramy i co nas wciąga do gry.

Eric Berne
Erick-Berne

 (ur. 10 maja 1910, zm. 15 lipca 1970) – amerykański psychiatra, twórca analizy transakcyjnej. Autor wielu publikacji zarówno naukowych, jak też o charakterze popularyzatorskim. Zyskał uznanie dzięki opracowaniu jednego z najbardziej innowacyjnych podejść współczesnej psychoterapii. Nakreślił zasady swojego systemu w takich dziełach jak Transactional Analysis in Psychotherapy, The Structure and Dynamics of Organizations and Groups, Principles of Group Treatment, A Layman’s Guide to Psychiatry oraz Dzień dobry i co dalej?

Urodził się w Montrealu jako Eric Leonard Bernstein, starsze z dwojga dzieci Davida Bernsteina i Sary Gordon.

Jego rodzice byli pochodzenia żydowskiego. Wyemigrowali do Kanady z Polski oraz Rosji. Eric, podobnie jak jego ojciec, który zmarł w roku 1921 w wieku 38 lat na gruźlicę, ukończył studia na wydziale medycznym Uniwersytetu McGill. Dyplom lekarza medycyny otrzymał w roku 1935. Po studiach wyjechał do Stanów Zjednoczonych. W roku 1939 otrzymał amerykańskie obywatelstwo, a w 1943 roku zmienił nazwisko na Eric Berne.

Przed śmiercią w 1970 roku był praktykującym psychiatrą w Kalifornii i piastował wiele ważnych stanowisk w psychiatrycznych organizacjach zawodowych i klinikach.

Przedmowa - Bogdan de Barbaro

(ur. 7 września 1949) – polski lekarz psychiatra i terapeuta, profesor nauk medycznych, profesor zwyczajny Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W 1973 ukończył studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Warszawie. W 1993 uzyskał w Wydziale Lekarskim Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego stopień naukowy doktora habilitowanego nauk medycznych w zakresie medycyny na podstawie dorobku naukowego oraz rozprawy pt. Brzemię rodziny w schizofrenii. Próba ujęcia systemowego. Tytuł profesora nauk medycznych otrzymał w 2007.

Został kierownikiem Zakładu Terapii Rodzin Katedry Psychiatrii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego i profesorem zwyczajnym tej uczelni. Uzyskał certyfikat psychoterapeuty i superwizora Sekcji Naukowej Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

Redakcja naukowa - Joanna Skowrońska

Treningowy analityk grupowy i superwizor oraz członek Zespołu Szkolącego Instytutu Analizy Grupowej „Rasztów”, Certyfikowany Psychoterapeutąa Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Ukończyła szkolenie w systemowo-psychodynamicznym podejściu do pracy z organizacjami oraz szkolenie dla superwizorów: Using Group as a Medium of Superwision w Instytucie Analizy Grupowej w Londynie.

Autorka publikacji poświęconych psychoterapii grupowo-analitycznej w: Koncepcja przywiązania, od teorii do praktyki klinicznej, pod redakcją  B. Józefik  i G. Iniewicza (WUJ 2008), Psychoterapia analityczna, Formy Grupowe, pod redakcją dr. J. Pawlika (ENETEIA 2009), Psychoterapia Pogranicza, pod redakcją prof L. Grzesiuk (ENETEIA 2011) oraz w Siblings, Envy and Rivalry, Coexistence and Concern, pod red. K. Skrzypek, (Karnac 2014), Sibling Relations and the Horizontal Axis in Theory and practice, Contemporary group Analysis and organizational Consultancy, po red. S. Ashuach i A. Berman (Routledge, 2022)

Członek Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, Instytutu Analizy Grupowej „Rasztów”, Group Analytic Society International,  EGATIN i IARPP.

Co otrzymasz po zapisaniu się?

Kod rabatowy, który będziesz mógł wykorzystać na zakup książki w księgarni internetowej PWN
Darmowy fragment publikacji wybrany przez redakcję

Wypełnij formularz i pobierz bezpłatny fragment

Formularz centralny ebook PWN

*Pola wymagane

Zobacz więcej

Tak, chciałbym otrzymywać od Grupy PWN informacje handlowe e-mailem i na stronach WWW, dotyczące wybranych produktów i usług oferowanych przez podmioty należące do Grupy PWN. Podmioty wchodzące w skład Grupy PWN, tj.: Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. oraz ePWN Sp. z o.o., obie spółki z siedzibą w Warszawie, przy ul. Gottlieba Daimlera 2 są w tym przypadku współadministratorami danych. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności

Odwiedź nasze Social Media
Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. | ul. G. Daimlera 2 | 02-460 Warszawa
Copyright ©️ 2024 PWN. Wszelkie prawa zastrzeżone